Maloobchodné tržby z USA môžu rozhodnúť o vývoji akcií počas tohto týždňa. Očakáva sa pokračovanie klesajúceho trendu. Nasdaq od začiatku roka už -13,1%.
Obchodná aktivita na amerických akciových trhoch aj počas minulého týždňa potvrdila, že dôvera v silu firemných fundamentov a ziskových projekcií na nastávajúce obdobie je veľmi biedna. Index Dow Jones uzatváral týždeň v značnej strate -4,4%, technologický Nasdaq Composite -4,5% a S&P500 -4,6%. Na ročnej báze je obraz akciových trhov ešte žalostnejší, Dow Jones -8,2%, Nasdaq -13,1% a S&P500 -9,3%.
Prvotným impulzom k týmto poklesom bolo utorkové zverejnenie ISM nevýrobného sektora, do ktorého sa vkladala nádej, keďže výrobný sektor už dlhšiu dobu vykazuje známky stagnácie a nevýrobný sektor sa podieľa na výkonnosti ekonomiky takmer 90%. ISM nevýrobného sektora poklesol na 41,9 bodu z 54,4 v decembri, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od februára 2002. Hodnoty indexu pod 50 bodov predstavujú kontrakciu ekonomickej aktivity. V tento deň zaznamenal index Dow Jones 370 bodový prepad, keď k trhovej neistote pridali špekulácie ohľadne možného zníženia ratingov zaisťovateľov rizík. V stredu získal trh miernu stabilizáciu zo strany lepšieho kvartálneho zverejnenia mediálneho koncernu Disney (DIS) a po ohlásení najväčšej svetovej ťažobnej spoločnosti BHP Billiton (BHP), že zvyšuje ponuku na odkúpenie konkurena Rio Tinto (RPT) na 147 miliárd dolárov. Tento efekt mal však krátku životnosť, keď vedenie Rio Tinto ponuku odmietlo ako nedostatočnú. Počas stredajšej seansy pokračovali aj vystúpenia členov FEDu Plossera, ktorý po dlhšom čase obnovil inflačný slovník a nakrátko sa tak odklonil od bezbrehého podporovania ekonomického rastu bez sledovania ostatných makroekonomických fundamentov. V tomto ohľade je dobré spomenúť aj Európsku centrálnu banku. Tá zvolila veľmi ostrú protiinflačnú rétoriku, avšak doterajšie skutky sú diametrálne odlišné. Za Tricheta narástla monetárna báza M3 trojnásobne a inflácia sa pohybuje vysoko nad pôvodne stanoveným benchmarkom, 3,2% za január nad proklamovaným cieľom 2%. Dokedy bude verejnosť akceptovať plané slová ECB je otázne, predstavitelia monetárnej politiky však týmto spôsobom balansujú na tenkom ľade.
Po stredajšom uzatvorení trhov prišlo ďalšie negatívne firemné zverejnenie, keď svetový výrobca sieťových zariadení Cisco Systems (CSCO) síce dokázal prekonať trhové očakávania vzhľadom k zisku, ale očakáva iba 10% nárast príjmov v nasledujúcom kvartáli v kontraste s očakávaniami analytikov na hladine +15%. Technologický sektor však počas minulého týždňa získal podporu od ohlásenej akvizície Yahoo! (YHOO) spoločnosťou Microsoft (MSFT) za viac ako 46 miliárd dolárov. Microsoft dokonca po prvý krát v histórii zvažoval využitie cudzích zdrojov na prefinancovanie tejto transakcie. Microsoft však očividne opäť vykročil nesprávnym smerom, keď počas víkendu správna rada Yahoo odporučila nepredávať spoločnosť, keď ponúkaná cena je podľa ich slov nízka. Navyše je faktom, že okrem operačného systému Windows, všetky snahy o dobehnutie spoločnosti Google vyšli neúspešne a divízie sú stratové. Momentálna snaha Microsoftu preniknúť zásadnejšie do trhu internetovej reklamy tak pripomína topiaceho snažiaceho sa dosiahnuť na slamku. Google totiž na zverejnenie akvizície zareagoval ponukou pre Yahoo, že v oblasti reklamy môžu spolupracovať, čo by Yahoo! vzhľadom na trhový podiel Google prinieslo okamžitý efekt. Microsoft evidentne zaspal dobu, keď nedokázal napodobniť obchodný model Google, ktorý je založený na delení sa ich ziskov s ľuďmi umiestňujúcimi si ich reklamy na stránke. Výsledok víkendového odmietnutia vyznie pravdepodobne z dlhodobého hľadiska pozitívne akciám Yahoo! a Google, pričom Microsoft bude na tomto neúspechu tratiť pravdepodobne najviac.
Počas štvrtka sme boli svedkami senátneho schválenia balíčka fiškálnych stimulov, ktoré by mali do ekonomiky prostredníctvom daňových úľav vliať 151 miliárd dolárov. Očakáva sa, že k podpisu prezidentom dôjde v stredu tento týždeň, avšak jeho výsledný efekt je veľmi otázny. Hlavný ekonomickí analytici ospevujúci tento krok však pravdepodobne slepo veria v odkaz Keynesa, keď predpokladajú, že prosté znižovanie sadzieb v kombinácii s fiškálnymi stimulmi celý problém vyrieši.
Vplyv realitného trhu si však svoju daň s veľkou pravdepodobnosťou ešte iba vyberie. Percento prepadnutých hypoték sa totiž v roku 2007 zvýšilo enormným tempom 75% v porovnaní s rokom 2006, pričom napríklad v najlukratívnejším oblastiach ako Kalifornia sa medziročne táto miera zvýšila o neuveriteľných 421%. Väčšina týchto hypoték bola následne balená do balíkov a následne sekuritizovaná medzi širokú investorskú verejnosť. Problémom však je, že tieto cenné papiere je takmer nemožné reálne ohodnotiť a ich jedinou hodnotou je rating získaný buď od Standard&Poors, Moody’s alebo Fitch. A tie sú momentálne pod silnou paľbou kritiky, že ohodnocovali najvyšším ratingom niektoré tranže sekuritizovaných hypoték, pričom ich riziko nemohli reálne ohodnotiť. Počas realitného boomu sa totiž často nikto nezaoberal takými malichernosťami ako schopnosť poberateľa hypotéky splácať svoje záväzky. Banky mali záujem emitovať, čo možno najvyšší počet hypoték a následne sa prostredníctvom sekuritizácie zbavovali rizika z ich držby na bankových knihách. A na sekuritizovanie týchto balíkov poskytnutých hypoték neyhnutne potrebovali vysoký rating. Podľa štatistík až 25% z 900 miliárd sekundárnych hypoték počas posledných dvoch rokov získalo najvyšší rating AAA, čím umožnili investovať do týchto finančných inštrumentov aj tradične konzervatívne spravujúcim penzijným fondom. Momentálne tak riziko strát vďaka ratingovým agentúram hrozí na všetkých frontoch. Najväčšia várka resetovania úrokov na hypotékach, a to nie len na sekundárnom trhu nás však iba čaká tento rok a hrozba zníženia ratingov zaisťovateľov robí tento problém iba vážnejším (podrobnejšie sme zaisťovateľov preberali v minulých prehľadoch a komentároch počas januára). Trh akcií nie je zďaleka u svojho dna.
Z hľadiska obchodovanie počas tohto týždňa bude kľúčovým momentom zverejnenie januárových maloobchodných tržieb počas stredy, keď sa očakáva iba veľmi slabý rast o 0,2%. K optimizmu vzhľadom k tomuto výsledku nepridáva ani minulotýždňové zverejnenia najväčšieho maloobchodného reťazca Wal-Mart (WMT), ktorý za január predpokladá nárast tržieb iba o 0,2%. Štatistiky Wal-Martu taktiež poukazujú na zaujímavý fakt, keď sa darčekové poukážky v čoraz väčšej miere využívajú na nákup potravín a nevyhnutných komodít, zatiaľ čo v minulosti sa za ne kupovala elektronika, domáce zariadenia a iné menej nevyhnutné veci. Spomaľovanie ekonomiky, nárast nezamestnanosti na 5%, prudký pokles cien nehnuteľností (ktorý znižuje možnosť refinancovania hypoték a spotrebných úverov proti nárastu hodnoty nehnuteľnosti), resetácie hypoték na vyššie úroky, rekordné ceny potravín, liekov a pohonných hmôt, to sú iba niektoré faktory, ktoré budú prispievať k znižovaniu spotrebiteľských výdavkov. Spotrebitelia budú navyše oveľa ťažšie získavať nové spotrebné úvery, keď banky čelia prudkému nárastu úverovej delikvencie vo všetkých sektoroch a hypotekárna kríza ich prinútila zaviesť prísnejšie pravidlá na ich poskytovanie. Všetky tieto faktory majú dlhodobú pôsobnosť a prejavujú sa v ekonomike postupne, treba byť však pripravený. Počas dnešnej obchodnej seansy neočakávame žiadne makroekonomické zverejnenia ani kľúčové firemné výsledky. Obchodovanie tak otvorí priestor špekuláciám ohľadne tohtotýždenných maloobchodných tržbách. Celkový trend ostáva medvedí: index Dow Jones sa pohybuje tesne nad dôležitou supportnou hladinou 12100 bodov, ktorej prelomenie by otvorilo technický priestor pre oslabovanie k 11500 (tohtoročným minimám). Pásmo rezistencie pre Dow Jones 12250-12300. Zaujímavý štatistický fakt na záver, iba 25% všetkých akcií obchodovaných na New York Stock Exchange (NYSE) sa nachádza nad svojim 200 dňovým kĺzavým priemerom. Tento kĺzavý priemer je pritom kľúčový z pohľadu veľkej časti technických obchodníkov ohľadne dlhodobého podkladového trendu.
http://www.insiderprofits.blogspot.com/
Komentáre
sorry necital som to...
valasik
charist
ja som narazal aj na polemiku co som pisal na svoj blog posledne clanky, ze ako vyuzit blog.sk v prospech Pravdy, a prave taketo clanky ako pises ty sa daju skvele pouzit pre pravdu.
okej poprecitavam si clanky, zaujalo ma to tu.
pekny den
:)) nebral som to negativne
aj ja si myslim ze by to prospech malo...
prave pre toto som navrhol, aby sa rozsirili temy, alebo spresnili, aby s apravda zapojila a aby do takychto tem isli len kvalitne clanky ako ma tento blog, tym padom sa nemusia ludia z pravdy prehrabavat cez stovky blogov ale len cez pat sest... ale do toho ta nechcem nasilu zatahovat, len ma to napadlo, lebo sa tym zaujimam na svojom blogu a zatial sa debata vobec s "dotycnymi" ktorych by to malo zaujimat neposuva... ale to je o inom viem :)